Kalender

dec
10
ons
Julgille 10 december @ Under Kas­tan­jen
dec 10 kl. 18:00 – 23:00

Kära vän­ner. Nu stun­dar 2014 års julgille

Vi sam­las vid 18-tiden för att kloc­kan halv sju kunna hälsa varandra väl­komna med ett glas glögg. Sedan föl­jer den lilla tall­ri­ken, den kalla, med sill­sor­ter, lax, ägg­hal­vor & så.

Där­ef­ter den stora, den med skinka, röd­kål, prins­korv och det vi tra­di­tio­nellt för­knip­par med det varma bordet.

Som avslut­ning des­sert­buffé med frukt, kon­fekt och mindre anrättningar.

Pri­set för detta är 395 kro­nor och då ingår kaffe på maten. Dryck i övrigt till­kom­mer allt efter behov och kassa.

Vid kaf­fet en resa litet bakåt i tiden till 70– och 80-talen. Då alla beställ­nings­sät­te­rier i Stock­holm och annor­stä­des var det typo­gra­fiskt heta. Stil­prov och trev­liga tren­diga gra­fiska utskick hörde till bil­den. Inte minst var det mate­rial som kom från Typo­gra­fen all­tid spän­nande att få i brev­lå­dan. Med ord och exem­pel vill vi för­medla en smak av allt detta.

Det finns god plats för ca fyr­tio del­ta­gare. Några där­ut­ö­ver får också plats, sedan är det stopp.

ANMÄL TILL Lars-Ove Lar­s­son: 2xLarsson@nulltelia.commed rubrik * Jul­gille 2014*.

Betala till bank­giro 500‑0070. Sätt ut ditt namn. Vi behö­ver din anmä­lan och betal­ning senast den 4/12

FRÅGOR BESVARAS av Håkan Lind­ström på 0702 150 3 45. 

PLATS restau­rang Under Kas­tan­jen, vid det lilla tor­get som kal­las Brända Tom­ten i Gamla Stan.

VARMT VÄLKOMNA!

* Från tun­nel­ba­nan, gå ett kvar­ter mot Slus­sen till Tyska Brin­ken. Följ den till vägs ände. Sista biten går du på Kindstugatan.

Har du inte fått vårt Save-the-Date emailut­skick? Som med­lem bör du gå in och fylla i dina kon­takt­upp­gif­ter så att du är säker på att alla utskick når dig.

Fylla i dina kon­takt­upp­gif­ter nu

 

feb
6
lör
Kurs i typsnittsprogrammet Glyphs – Första tillfälle 6 feb. @ Beckmans School of Design
feb 6 kl. 9:00 – 16:00
Kurs i typsnittsprogrammet Glyphs - Första tillfälle 6 feb. @ Beckmans School of Design | Stockholm | Stockholms län | Sverige

Under två lördagar i februari 2016 anordnar STG en kurs i typsnittsprogrammet Glyphs. Har du en idé till ett typsnitt liggandes i skisslådan så finns det nu möjlighet att förverkliga den.

Kursen kräver förkunskaper i Illustrator och InDesign och att du är beredd att lägga en del tid på förberedelser och arbete mellan kurstillfällena. Alla tar med sig egen mac-dator och om du inte redan har Glyphs så kan du ladda ner en testversion av programmet som räcker i 30 dagar och arbeta i den.

När du anmäler dig till kursen får du närmare information om de uppgifter du ska förbereda.

Har du frågor kring kursens innehåll går det bra att maila till: ludvig@nullludviggrandin.se.

Stort tack till Beckmans Designhögskola som står för lokalen!

Datum: 6 och 13 februari 2016
Tid: 9.00-16.00
Plats: Beckmans Designhögskola, Brahegatan 10, Stockholm.
Pris: 1.500:-
Lärare: Ludvig Grandin

feb
13
lör
Kurs i typsnittsprogrammet Glyphs – Andra tillfället 13 feb. @ Beckmans School of Design
feb 13 kl. 9:00 – 16:00
Kurs i typsnittsprogrammet Glyphs - Andra tillfället 13 feb. @ Beckmans School of Design | Stockholm | Stockholms län | Sverige

Den 6 och 13 februari 2016 anordnar STG en kurs i typsnittsprogrammet Glyphs.

Har du en idé till ett typsnitt liggande i skisslådan? Nu får du en möjlighet att förverkliga din idé.

Under två lördagar anlitar vi Ludvig Grandin att lära oss Glyphs. Kursen kräver att du kan arbeta i Adobe Illustrator och Adobe InDesign och är beredd att lägga tid på förberedelser innan kursen och arbete mellan kurstillfällena.

Vi återkommer med plats, pris och anmälan.

Om Glyphs 2.0: https://glyphsapp.com

OM DET BLIR ett lyckat evenemang kommer STG fortsätta att anordna kurser på aktuella teman. Dels för att föra kunskap vidare och dels för att det är så roligt att utvecklas.

sep
12
tis
ATypI 2017 @ Montréal
sep 12 – sep 16 heldag

You’re invited to celebrate our diamond anniversary! ATypI was founded in 1957, and we’re marking our 60th in style. Join us 12–16 September in Montréal for ATypI 2017, the 61st annual conference of the nonprofit Association Typographique Internationale. Five type-filled days and nights in this Canadian Sin City/City of Saints will engage, entertain, and inspire you. See you in Montréal!